Od kiedy wymyśliłam cykl filmów „Wracamy do natury” wiedziałam, że jeden z odcinków nakręcę z nimi. Obecnie są naszymi puszczańskimi znajomymi, a dowiedzieliśmy się o nich jeszcze na etapie poszukiwania miejsca dla naszego mobilnego domku i „Las w Nas”. Jak mało kto znają zastosowania lawendy w codziennym życiu.
Ula i Grzesiek, bo o nich mowa, wyprowadzili się z Białegostoku i osiem lat temu osiedlili się w Puszczy Knyszyńskiej. Mieszkają w stuletniej chacie z widokiem na rozlewisko Sokołdy i otaczający las. Postanowili zająć się lawendą – jak sami mówią, nie znają drugiej tak niesamowitej rośliny. Zasadzili małe pole, z którego na początku pozyskiwali rośliny na susz i dekoracje, tak powstał Dworzysk Pole Lawendy.
Obecnie, po kilku latach, w swojej ofercie mają kosmetyki, herbatki, karmel, miód, wysokiej jakości olejek i inne produkty lawendowe. Co dla mnie najważniejsze, nieustannie się edukują i chętnie dzielą się swoją wiedzą. Promują lawendę jako niezwykle uniwersalną roślinę o wielu właściwościach zdrowotnych, którą można wykorzystywać na niezliczone sposoby.
Kiedy spotkaliśmy się na nagrania, w zamyśle było opowiedzieć Wam o trzech, czterech z nich. A wyszło ich… trzydzieści jeden!
Oprócz tego, jak używać lawendy, dowiecie się również, jak ją hodować oraz kiedy ścinać, by najlepiej się nadawała do tego, co chcecie z nią zrobić. Do tego obalamy jeden z największych lawendowych mitów oraz podajemy niezawodny przepis na herbatę na ból gardła.
Zresztą, zobaczcie same i sami:
BARDZIEJ I MNIEJ OCZYWISTE ZASTOSOWANIA LAWENDY
Z książki „Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie” M.E.Senderskiego:
„W średniowieczu lawendę używano jako środka moczopędnego, pobudzającego miesiączkowanie i poród, również przy zawrotach głowy i drżeniu rąk. Zewnętrznie stosowano ją do kąpieli i nacierań.
Kwiat lawendy pobudza wydzielanie soków żołądkowych. Działa żółciotwórczo, żółciopędnie, poprawia apetyt i przyspiesza trawienie. Lawenda łagodzi kolki i bóle brzucha, działa wiatropędnie, zmniejsza napięcie mięśni gładkich działając rozkurczowo, pobudza krążenie i wzmacnia system nerwowy, działa uspokajająco. Lawenda pomaga na bóle głowy, zwłaszcza jeśli wywołane są stresem. Jest też skuteczna w stanach depresyjnych, szczególnie w połączeniu z innymi ziołami o podobnym działaniu. Lawenda wpływa tonizująco na układ nerwowy, co przesądza, że jest wykorzystywana w stanach ogólnego osłabienia i wyczerpania. Można ją stosować jako lek nasenny. Zewnętrznie w postaci maści jest stosowana dla łagodzenia bóli reumatycznych, a w postaci okładów – w nerwobólach i chorobach skóry.”
Jak widzicie, Grzesiek miał rację: nie ma drugiej takiej rośliny!
Dla przypomnienia, zastosowania lawendy wymienione w filmie:
- Bukiety i wianki lawendowe, dobrze ususzone będą cieszyć oko przez lata – przez dwa tygodnie suszyć w ciemnym miejscu.
- Lawendowe różdżki zapachowe i dekoracyjne, potrzyjcie w dłoniach, żeby uwolnić więcej zapachu – działa nawet 7 lat!
- Lawendowe woreczki dekoracyjne i odstraszające mole, idealne do szafy – róbcie z naturalnych materiałów, będą lepiej przepuszczać aromat.
- Lawendowe saszetki pomagające w zasypianiu, potrzyjcie w dłoniach i włóżcie pod poduszkę.
- Doraźna relaksacja poprzez nacieranie skóry olejkiem lawendowym, który dostaje się do krwiobiegu i uspakaja nasz układ nerwowy.
- Aromaterapia pomieszczeń, dodajcie kilka kropel olejku lawendowego do kominka (jako bazy lepiej użyć oleju niż wody – dłużej utrzyma się zapach), dyfuzora lub na grzejnik.
- Relaksująca kąpiel lawendowa z kilkoma/kilkunastoma kroplami olejku, uspokaja emocje i oczyszcza organizm.
- Przeciwbólowo przy bólach głowy, a nawet migrenach – kilka kropli olejku lawendowego wetrzeć w skronie i kark.
- Lawendowy płyn do prania, zamiast sklepowego – kilka kropli olejku zmiękczy Wasze ubrania i nada im cudownego zapachu.
- Odkurzanie, wystarczy kilka kropelek olejku lawendowego na filtr do odkurzacza.
- Domowe środki czystości, ze względu na swoje działanie antybakteryjne i antygrzybiczne, lawenda idealnie wspomaga sprzątanie. Dodajcie kilka kropli olejku.
- Inhalacja lawendowa w przypadku problemów z górnymi drogami oddechowymi.
- Lawendowy napar na bół gardła, łyżeczkę suszu zalejcie wrzątkiem i zaparzajcie pod przykryciem przez 15 minut.
- Doraźnie na zmiany skórne, wmasować olejek lawendowy w miejscu wysypki, rany, pęknięcia skóry.
- Zmniejsza swędzenie, olejek lub hydrolat lawendowy idealnie koją skutki ukąszenia owadów.
- Naturalny repelent kleszczy, mowa jednak jedynie o wysokiej jakości olejku lawendowym – kilka kropli na nadgarstki, kostki, dekolt i inne strategiczne miejsca, w których wchodzą na nas kleszcze.
- Susz z liści i gałęzi lawendy, pachną trochę inaczej i mniej intensywnie niż kwiaty, jednak również nadają się np. do wypełnienia woreczków czy saszetek nasennych.
- Odstrasza komary i meszki, mowa o dymie spalanego suszu z liści i gałązek lawendy, można do tego wykorzystać kominek lub dodać garść np. do ogniska.
- Składnik tonizujących i ściągających kosmetyków, susz i/lub olejek można dodać m.in. do lawendowego mydła czy soli i kul kąpielowych, a także wszelkich innych naturalnych, domowej roboty kosmetyków.
- Tonizująca kąpiel z liśćmi lawendy, suszonymi lub świeżymi, wyrównuje koloryt skóry.
- Redukcja blizn, lawendowym olejkiem i hydrolatem.
- Zmniejsza obrzęki i opuchlizny.
- Lawendowy tonik do twarzy, pod postacią hydrolatu.
- Łagodzi objawy atopowego zapalenia skóry i łuszczycy, pod postacią hydrolatu lawendowego przyspiesza gojenie skóry.
- Przyprawa do gotowania, liście lawendy wchodzą w skład ziół prowansalskich. Oprócz tego dobre jest połączenie z rozmarynem, np. w pieczonych ziemniakach.
- Aromat do grillowania…
- …wędzenia…
- …i marynowania. Liście na węgiel, susz do marynaty – zawsze jednak w małych ilościach ze względu na bardzo silny aromat. Lawenda polecana jest do warzyw, ryb i delikatnych mięs.
- Dodatek do deserów, od lawendowych lodów i ciast poczynając, przez syropy i karmele, na lawendowym ziołomiodzie kończąc.
- Baza napojów zimnych i ciepłych, lawenda świetnie smakuje zarówno pod postacią lemoniady, jak i wszelkich herbatek. Osobiście polecam szczególnie połączenie z lipą, a także rumiankiem.
- Regulacja pracy układu pokarmowego, napary lawendowe polecane są w przypadku problemów jelitowych.
Dodatkowo w filmie podajemy:
Przepis na niezawodną herbatę na ból gardła, również anginowy i grypowy:
Zaparzyć susz lawendowy, plasterek grejpfruta ze skórką i kilka plasterków imbiru. Ważne! Po przestudzeniu dodać miodu i wypić.
Jeden z największych mitów o lawendzie:
Ani sama roślina, ani olejek czy hydrolat nie odstraszają much i komarów. Robi to jedynie wspomniany powyżej dym z suszonych liści i gałązek.
Tak jak wspominamy na nagraniu, w sezonie letnim Ula i Grzesiek otwierają swoją leśną pracownię dla gości. W weekendy można przyjechać do Dworzyska i wziąć udział w warsztatach, zrobić piknik z widokiem na pole lawendy, pobujać się w hamaku, zrelaksować w stodole. Dodatkowo można porozmawiać z samymi właścicielami, skosztować lemoniady i naparu oraz zrobić zakupy. Dworzysk nie jest jednak otwarty co tydzień, więc zanim ruszycie do Puszczy, sprawdźcie termin na ich stronie na FB. A jeśli bliżej i wygodniej Wam do Białegostoku, to odwiedźcie tamtejszą pracownię i sklepik, namiary znajdziecie tu.
Sama lawendę uwielbiam, często ją pijam i stosuję olejek oraz hydrolat.
Jednak o wielu zastosowaniach tej niezwykłej rośliny nie miałam do tej pory pojęcia.
A jak jest z Wami?
Korzystacie regularnie z lawendy? Macie swoje ulubione zastosowania?
A może większość z tego, o czym rozmawiamy na nagraniu jest dla Was zupełną nowością?
Z chęcią przeczytam o Waszych lawendowych planach i doświadczeniach.
Wskakuj na newsletter, żeby nie przegapić kolejnych artykułów:
* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowych tekstach, projektach, produktach i usługach. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.